Författaren Bengt Berg blir först med att få Göran Palm-stipendium!
Publicerad 2018-02-26
Jakobsbergs folkhögskola tilldelar författaren Bengt Berg det nyinstiftade Göran Palm-stipendiet på 10 000 kronor. Stipendiet delas ut årligen och ges till en grupp, person eller organisation som arbetar i Göran Palms anda.

Bengt Berg. Foto: Sofie Sigrinn
Bengt Berg är den första som som får Göran Palm-stipendiet, som i år består av en summa på 10 000 kronor och ett konstnärligt utformat diplom. Bengt Berg är poet, författare, förläggare med mera och så här lyder kommitténs motiveringen:
Bengt Berg ser världen från sin utpost i Vintersagans land. En resenär, en resonör som följer sina stigar i dialog med samtiden och politiken, historien och sina medvandrare
Det är styrelsen på Jakobsbergs folkhögskola som utser stipendiaten på förslag av en Göran Palm-kommitté bestående av representanter från familjen Palm, föreningen Liv i Sverige, Jakobsbergs folkhögskola och Sveriges Författarförbund.
Stipendiet kommer att delas ut på Göran Palm-seminariet lördagen den 21 april klockan 12:00-16:00 i Höga salen på Jakobsbergs folkhögskola. Temat för dagen är Poeten Göran Palm:
- Professorn och poeten Staffan Söderblom presenterar årets stipendiat och hans förbindelse med Göran Palm.
- Poeten och kritikern Magnus William-Olsson samtala om Göran Palms tidiga poesi.
- Aase Berg, poet och kritiker läsa ur Göran Palms unika verk Vintersagan Sverige.
Jakobsbergs folkhögskola initierade stipendiet 2017 och iordningställde samtidigt ett Göran Palmrum med syfte att lyfta fram hans författarskap och gärning. Där finns alla Göran Palms böcker, den litteratur författaren använde i sitt arbete med sina debattböcker och sitt storverk Vintersagan Sverige.
För information och intervjuförfrågningar kontakta: eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se, 08 - 120 28 188
Malin Norrback debuterar med roman
Malin Norrback har gått på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola sammanlagt i två år: grundkursen 2018/2019 och den skönlitterära projektkursen hösten 2019 samt våren 2021. Nu har hennes debutroman, Tula hem, blivit utgiven (Modernista 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer
Jag lärde mig prata om mina texter
Sonia Hussain gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes debutroman, Borde vara tacksam, blivit publicerad (Bazar förlag 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer
Jag älskar deadlines
Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer
Så har Rysslands krig påverkat oss
Den ryska attacken mot Ukraina 2022 är kanske den mest omstörtande händelsen
i världen under detta sekel. Den har drastiskt påverkat inte bara Europa - utan också
hela omvärlden.
Måndag den 28 april kl 18.00 föreläser Stig Fredrikson på Jakobsbergs
Folkhögskola om hur kriget i Ukraina påverkat Ryssland och oss.
Stig Fredrikson har varit journalist på Sveriges Televison, bland annat som
utrikeskommentator. Tidigare har han även varit utrikeskorrespondent i Moskva
och Washington. Han har skrivit flera böcker om Ryssland. De senaste är Ryssland
utan Putin(2019) och Sista ordet(2023).
Välkommen!
Foto : Bengt ObergerLäs mer
Lärare i träningslära
Vi söker dig som vill ansvara och undervisa på en av Sverige mest välrenommerade yrkesutbildningar inom hälsa, kost och träning. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa i kurserna till personlig tränare och hälsoutvecklare vilka du kan läsa mer om på vår hemsida. Vi kvalitetssäkras av flera branschorganisationer, vår PT-utbildning är ackrediterad av Active Sweden samt EuropeActive.Läs mer